Anasayfa Hakkımızda Ürünler İletişim
>
 Hakkımızda

Baklavacı Güllüoğlu;


   Baklavacı Güllüoğlu 1752 yılında Gaziantep’te,”Güllü Çelebi (18.yy)”diye anılan Hacı Mehmed Güllü tarafından kurulmuştur.Bu lakap,aile bireylerinin yüzünde çıkan şark çıbanlarının iyileşirken güle benzer bir şekil almasından dolayı verilmiş, daha sonra ailede soy isim olarak benimsenmiştir
   Gaziantep’te Güllü Çelebi tarafından ilk baklava üretimini gerçekleştiren Güllü ailesi,Güllü Çelebi’nin vefatından sonra oğlu Hacı Mahmud Güllü (1859-1914) baba mesleğini sürdürmüş ve oğulları Hacı Mehmet Sait Güllü (1879-1962),Hacı Mustafa Güllü (1882-1927),Ali Güllü (1892-1947), Hacı Mahmut Güllü (1899-1985) baklavacı olarak yetişince, Güllü ailesinde baklavacılık bir gelenek halini almıştır mesleğin babadan oğul´a  geçmesi nedeniyle“ Baklavacı güllüoğlu ” adını almıştır .Bu gelenek, halen Güllü Ailesinin beşinci kuşak bireyleri tarafından başarı ile sürdürülmekte, “Baklavacı Güllüoğlu” markası, tüm dünyada gururla ülkemizi temsil etmektedir.

  Mesleğin Duayeni olan ve markanın dünyaca meşhur hale gelebilmesi için büyük özveri ile çalışan HACI MEHMET SAİT GÜLLÜ, oğulları, Amcam Atıf Sait Güllü ile babam Vasıf Güllü ile birlikte bu mesleği Gaziantep´te en iyi şekilde icra etmişler ve Güllüoğlu ismini tescil ettirmişlerdir. Vasıf Güllü 1975 yılından sonra da İstanbul’da faaliyet göstermiş ve vefatıyla, (1983) küçük yaştan beri bu işin hamuruyla yoğrulan Mehmet Güllü bu görevi devir almıştır.
  Büyük emek ve özenle hazırlanıp sunulan Baklavacı Güllüoğlu Mehmet Güllü tatlılarının en büyük sırrı; babadan oğul´a aktarılan bilgi, deneyimi, işe duyulan saygı ve titizliktir. Bunlar baklava yapımının her kademesinde kendisi göstermektedir. Harran ovasının buğdayı, Gaziantep’in fıstığı ve Urfa’nın tereyağı; baklavanın vazgeçilmez bu üç unsuru ve kullanılan hammaddelerin kalitesi baklava ustalarının maharetleriyle birleşince ortaya Güllüoğlu lezzet farkını çıkarmaktadır. İşinin devamlı başında ve bundan sonra gelecek kuşağı da aynı gayretle yetiştirmeye çalışan Mehmet Güllü aile geleneğini sürdürmek için canla başla çalışmaktadır.

                                                                                                 Baklavacı Güllüoğlu 
MEHMET GÜLLÜ 


 
Ziyaretçi : 862627
 | Galeri |  Markamız |  Kullanım Koşulları | 
GÜLLÜOĞLU BAKLAVA© 2019 Tüm hakları saklıdır.
Güllüoğlu,gulluoglu,Baklavacı Güllüoğlu ,Güllüoğlu baklavaları,Gulluoglu,Baklava,mehmet güllüoğlu, Mehmet Güllü